Reklama
  • Piątek, 15 lipca 2016 (08:05)

    Zwiedzanie Wiednia

Reklama

Stolica Austrii kojarzy się Polakom przede wszystkim z naszym królem Janem III Sobieskim. Pokonał on tutaj tureckiego wezyra Karę Mustafę i ocalił monarchię Habsburgów. Najlepiej o tym pamięta się na Kahlenbergu, wzgórzu oddalonym o kilka kilometrów od centrum miasta. To stąd król Jan dowodził zwycięską bitwą.

Na szczycie stoi dziś polski kościół pod wezwaniem św. Józefa. Znajduje się w nim jedyny w Wiedniu posąg Jana III Sobieskiego. Na ścianach wiszą herby polskiego rycerstwa i chorągwie wojsk. W kościele tym w 1983 roku, dokładnie w 300. rocznicę wiktorii wiedeńskiej, modlił się papież Jan Paweł II.

Obok kościoła jest taras widokowy. Jak na dłoni widać stąd charakterystyczne budowle austriackiej stolicy oraz malowniczą wstęgę Dunaju.

Na Kahlenbergu, będącym częścią Lasku Wiedeńskiego, znajduje się także największy w Austrii leśny park linowy z mnóstwem tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

Współczesny Wiedeń jest miastem na wskroś nowoczesnym, zdominowanym przez młodych. Ale starają się nie zapominać o ludziach, którzy lata największej aktywności mają już za sobą, a ciągle chcą czuć się potrzebni.

Z myślą o nich powstał projekt Babcia do wynajęcia. W kawiarni Vollpension Wien, niedaleko słynnej Ringstrasse, można spotkać niemłode już panie, które przygotowują gościom wypieki według autorskich domowych przepisów. Robiąc to, czują się po prostu szczęśliwe.

Dla wielu turystów ze świata magnesem przyciągającym do Wiednia są monumentalne postaci z historii Austrii. Jedna z nich to oczywiście największy geniusz muzyki Wolfgang Amadeusz Mozart. Dom, w którym w Wiedniu mieszkał, znajduje się w samym centrum starego miasta, tuż obok katedry św. Szczepana.

Postacią, której sława ściąga do Wiednia tłumy, jest także Sisi, słynna żona cesarza Franciszka Józefa, jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swoich czasów. W pałacu Hofburg w cesarskich apartamentach otwarta jest stała ekspozycja jej poświęcona. Można na niej zobaczyć suknie cesarzowej, przedmioty codziennego użytku, sekretarzyk, toaletkę.

Oglądamy sceny z jej dzieciństwa na rodzinnym dworze Wittelsbachów w Bawarii, ślub z Franciszkiem Józefem, narodziny dzieci, podróże po całej Europie, dramaty (śmierć syna) oraz tragiczną śmierci w wyniku zamachu w Genewie w 1898 roku.

Miłośnicy sztuki zawsze mogą liczyć na ciekawą wystawę sztuki w Leopoldinum albo w Albertinie. Co i rusz wystawiane są kolekcje dzieł najsłynniejszych malarzy holenderskich, impresjonistów czy twórców abstrakcji. Wielkim magnesem jest też oczywiście opera i jej znakomite inscenizacje.

No i atrakcja dla osób o mocnych nerwach: Prater, czyli gigantyczne wesołe miasteczko z nie mniej gigantycznymi karuzelami. Tu strach ma naprawdę wielkie oczy.

Jak dojechać

Do Wiednia odchodzą 3 razy dziennie bezpośrednie pociągi z Warszawy przez Katowice oraz jeden nocny pociąg z Krakowa. Z dużych miast (Krakowa, Rzeszowa, Katowic) kursują również linie autokarowe, np. Eurolines.

Bilety można kupić w biurach podróży (z reguły w tych zlokalizowanych przy dworcach lub bezpośrednio na dworcu) lub przez internet.

Zobacz również

  • To senne dziś turystyczne miasteczko, położone zaledwie 35 km od Budapesztu, miało bardzo burzliwą historię. W czasach Imperium Rzymskiego pełniło rolę pogranicznej fortecy na skalnym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.