Reklama
  • Poniedziałek, 29 lutego 2016 (08:01)

    Wielki Bazar w Stambule pamięta czasy Sulejmana

Reklama

Wielki Bazar w Istambule to jeden z najstarszych i największych na świecie. Tworzy go plątanina 61 uliczek, przy których mieści się ponad 3000 sklepików odwiedzanych codziennie przez ponad 250 tysięcy ludzi. Ilość towarów, jakie się tu piętrzą, jest zaś nie do policzenia. I trudno się im oprzeć!

Na bazarze znajdziemy wyroby złotników i jubilerów, stragany z dywanami, odzieżą, sklepy z ceramiką i pamiątkami. W targowych uliczkach bardzo łatwo się zgubić, dlatego przyda się mapa lub przewodnik.

Podczas zakupów warto się targować

Wielki Bazar powstał na zlecenie sułtana Mehmeda II, pradziadka Sulejmana Wspaniałego. Początkowo były to dwie hale dla jubilerów i handlarzy antykami. Z czasem dobudowywano kolejne, coraz liczniejsze uliczki.

Z pewnością właśnie tutaj kupowano cenne tkaniny, dywany, ozdoby, kadzidło, ale także owoce, warzywa i przyprawy, które trafiały do pałacu Topkapi, siedziby sułtana i jego ogromnego dworu.

Dzisiaj targ zaopatruje mieszkańców Istambułu i turystów, przyjeżdżających tu z całego świata. Słynie z pachnących ziół, kadzidła, słodyczy, bakalii i różanej wody.

Więcej na temat:bazar | wielki

Zobacz również

  • To senne dziś turystyczne miasteczko, położone zaledwie 35 km od Budapesztu, miało bardzo burzliwą historię. W czasach Imperium Rzymskiego pełniło rolę pogranicznej fortecy na skalnym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.