Reklama
  • Wtorek, 26 stycznia 2016 (15:05)

    W poszukiwaniu gorących źródeł

Gdy zima za oknem, kąpiel w gorących wodach termalnych to wielka przyjemność. Ale też ogromna korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Reklama

Austria - Bad Kleinkircheim – alpejski raj

Ośrodki narciarskie w Austrii są często odwiedzane przez Polaków. Ale Bad Kleinkircheim jest wyjątkowe. Tam znajdują są dwa kąpieliska termalne: Römerbad i St. Kathrein, ulokowane w malowniczej alpejskiej kotlinie, z niezwykłymi widokami na górskie szczyty.

Warto polecić szczególnie Römerbad, które utrzymane jest w antycznej stylistyce. Można tam korzystać z basenu termalnego i kompleksu wellness z saunami. Dzieci mają przeznaczony dla siebie obszar do wodnych zabaw i odpoczynku.

Kąpiele przynoszą ulgę w chorobach reumatycznych oraz bólach po urazach i operacjach. Warto wiedzieć: Römerbad jest otwarte codziennie w godz. 10-20, St. Kathrein – w godz. 8-22. Bilet całodniowy to koszt ok. 15 euro.

Węgry – wielkie uzdrowisko w pięknej scenerii

Kraj „naszych bratanków” – to prawdziwe zagłębie wód termalnych. W samym Budapeszcie jest 50 kąpielisk tego typu. Najelegantsze znajduje się u podnóża Góry Gellerta w przepięknym secesyjnym budynku. Imponujące, kolumnowe wnętrza kryją 13 basenów, w tym jeden z musującą wodą. Mają one lecznicze działanie, m.in. na stawy, kręgosłup i układ krążenia.

Najbardziej niezwykłe kąpielisko termalne na Węgrzech jest w Miszkolcu. Baseny znajdują się w jaskiniach skalnych. Kąpiel w oświetlonych grotach daje niesamowite wrażenia, tym bardziej, że mamy dodatkowy masaż dzięki naturalnym prądom wodnym. Woda o temp. 30°C działa korzystnie na nerwobóle i metabolizm.

Warto wiedzieć: Kąpielisko Gellerta jest otwarte od godz. 6 do 19 w dni powszednie, od godz. 6 do 17 w weekendy. Bilet ok. 38 zł. Baseny w Miszkolcu czynne są codziennie od godz. 9 do 19, koszt na 3 godz. – ok. 34 zł.

Słowacja - Tatralandia – relaks i zabawa dla rodziny

Sąsiadująca z Polską Słowacja też słynie z termalnych kąpielisk i fantastycznych aquaparków. Jednym z większych jest położona w pobliżu Liptovskiego Mikuláša – Tatralandia. Wodny raj tworzy m.in. 11 basenów oraz 27 rur i zjeżdżalni.

Dla dzieci przygotowano bajkowe budowle, baseny z tropikalnymi palmami i zamkami, ślizgawki oraz animacje. Opiekunowie zaś mogą korzystać z dobrodziejstwa gorących wód (również pod gołym niebem), które odprężają i doskonale wpływają na narządy ruchu i układ oddechowy.

Dostępne są też masaże wodne, kąpiele perełkowe i wypoczynek w palmowym ogrodzie. Warto wiedzieć: Tatralandia zaprasza od godz. 10 do 22, koszt całodniowego pobytu to 17 euro, dla dzieci – 8 euro.

Polska – termy u podnóża górskich szczytów

W malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej powstały imponujące termy dla amatorów gorących kąpieli. Nowoczesny kompleks 20 basenów śmiało może konkurować z innymi europejskim obiektami.

Woda wydobywana z głębokości 2400 m jest pełna dobroczynnych minerałów i doskonale regeneruje cały organizm. Jej temperatura waha się od 30 do 38°C. Warto wiedzieć: Bilet bez limitu czasowego kosztuje 69 zł, dla seniorów powyżej 65 lat – 49 zł.

Czechy - wspaniałe zabytki i park termalny

Czeskie uzdrowiska kiedyś słynęły na cały świat. Bywali w nich królowie i najsłynniejsi artyści. Obecnie nadal tętnią życiem i przyjmują mnóstwo kuracjuszy. Niektóre zachwycają też zabytkową XIX-wieczną architekturą, jak np. Karlove Vary, gdzie bije aż 12 leczniczych źródeł, słynących ze zbawiennego wpływu na układ trawienny. Woda wykorzystywana jest w kuracjach pitnych i kąpielach, w licznych domach zdrojowych.

Niedaleko granicy z Polską znajduje się kameralne uzdrowisko Velké Losiny. Tryskają tu termalne wody lecznicze, z których można korzystać w tutejszych termach z 9 basenami krytymi i odkrytymi (temp. wody 33°C). To odpowiednie miejsce dla osób cierpiących na schorzenia neurologiczne.

Warto wiedzieć: Całodzienny pobyt w termach – ok. 73 zł.

•Marta Żarska

Więcej na temat:warto | Tatralandia | Austria | PlusLiga Kobiet | bilet | woda

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.