Reklama
  • Piątek, 24 lutego (08:00)

    Truskawiec - najmłodsze uzdrowisko II RP

Dawna perła polskich uzdrowisk dziś należąca do Ukrainy, wciąż kusi zdrowotnymi wodami, pieszymi szlakami i... delfinarium.

Reklama

Przed II wojną światową był jednym z najbardziej znanych i najlepszych kurortów II Rzeczpospolitej odwiedzanych nie tylko przez rodaków, ale i przez zamożnych kuracjuszy z całej Europy. W położonym u podnóża Karpat uzdrowisku, gdzie do dyspozycji gości było niemal 300 willi oraz pensjonatów wypoczywali m.in. Józef Piłsudski, Leon Sapieha, Wincenty Witos, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Stanisław Witkiewicz i Julian Tuwim.

Do Truskawca najlepiej dojechać z przejścia granicznego w Medyce, do którego codziennie kursują busy z Przemyśla. Za granicą możesz skorzystać z usług prywatnych ukraińskich przewoźników. To koszt ok. 30 hrywien, czyli 5 zł. Znajdujące się zaledwie 86 km od polskiej granicy uzdrowisko przyjmuje rocznie ponad 250 tys. kuracjuszy.

Jego atutem jest nie tylko krystalicznie czyste powietrze, ale nowoczesna baza lecznicza – w mieście masz do wyboru ponad 70 sanatoriów, hoteli, ośrodków SPA i pensjonatów oferujących kompleksowe zabiegi medyczno-rehabilitacyjne.

Zwiedzanie zacznij od pijalni wód

Jak przed lat oferują unikalną na skalę światową wodę „Naftusia”, która dzięki swoim właściwościom odnawia komórki wątroby, zwiększa aktywność układu pokarmowego i trzustki. Odwiedź koniecznie willę Sariusz, gdzie znajduje się Muzeum Historii Miasta – w siedmiu salach zapoznasz się z oryginalnymi eksponatami związanymi z Podkarpaciem od czasów starożytności do współczesności.

Atrakcje czekają też na Ciebie w zabytkowej willi Goplana, czyli Muzeum Michała Biłasa – jego ręcznie tkane dywany, kołdry i kwiaty dekoracyjne są znane na całym świecie. W środku warto też zobaczyć witraż Stanisława Żeleńskiego z 1925 r. przedstawiający nieistniejący pawilon nad źródłem „Naftusia”.

Następne kroki skieruj do delfinarium. Tę atrakcję szczególnie docenią najmłodsi. Zwłaszcza że można skorzystać tu z oferty obejmującej pływanie i nurkowanie z tymi wodnymi ssakami i delfinoterapię.

Koniecznie zobacz ozdobę i dumę Truskawca, czyli park zdrojowy o powierzchni 50 hektarów, gdzie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza zbudowany w 1898 r. przez polskich mieszkańców z okazji setnej rocznicy urodzin poety.

Stamtąd jest już blisko do legendarnego, przedwojennego źródła „Józia”, które i dziś jest jedną z najpopularniejszych pijalni – warto mieć ze sobą butelki, bo można z niego czerpać wodę bez ograniczeń.

Na polskie ślady trafisz też w rzymskokatolickim kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym organizowane są koncerty muzyki organowej i skrzypcowej, a także wieczory poezji oraz śpiewu, a przed świątynią stoi pomnik Jana Pawła II.

Następnie przejdź na miejski deptak. Tam znajdziesz stragany z pamiątkami: lokalnymi miodami, ziołami i rękodziełem artystycznym.

Artur Krasicki

Na żywo

Zobacz również

  • Wydaje się, że słońce świeci tu inaczej. Intensywność barw, jasność są inne niż wszędzie. Łatwo zrozumieć więc fascynację wielkich malarzy impresjonistów, którzy pokochali te okolice. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.