Reklama
  • Środa, 3 sierpnia 2016 (13:05)

    Toskańskie klimaty - Montecatini

W Montecatini można poczuć się jak w niebie. Dosłownie. Część miasteczka, Montecatini Alto, zbudowano na wysokim wzgórzu, przez co wygląda jak zawieszone między niebem a ziemią.

Reklama

Kolejka mozolnie pnie się pod stromą górę. To niestrudzony łącznik między położonym w dole Montecatini Terme i podniebnym Montecatini Alto. Kolejkę składającą się z jednego wagonika zbudowano pod koniec XIX wieku i, jak można się domyślać, mieszkańcy oraz rzesze kuracjuszy byli wniebowzięci, że nie muszą męczyć się wędrówką. Wystarczyło wsiąść do wagonika, by po kilku minutach być na górze.

Z pewnością skorzystała z niej też Maria Skłodowska-Curie, która przybyła do Montecatini w 1918 r. Jak przystało na słynną badaczkę, zamiast rozkoszować się kąpielami w tutejszych źródłach termalnych, zabrała się za badanie ich składu i sprawdzanie, czy są one radioaktywne.

Dziś takie podejrzenie byłoby powodem do zamknięcia term, w owych czasach jednak radioaktywność była na ustach wszystkich i jako modny temat mogła ściągnąć do term jeszcze więcej kuracjuszy. Jednak nie od razu miejsce to zdobyło sławę. Choć od najdawniejszych czasów osiedlali się tu ludzie, to jednak przez wieki miasteczko to rozkwitało, to podupadało, w zależności od kaprysów władców.

Prawdziwy blask przywrócił temu miejscu cesarz Leopold II, który w XVIII w. zdecydował o wybudowaniu łaźni

Powstał teatr, hotele, restauracje z dancingami. Wkrótce Montecatini stało się jedną z najbardziej znanych term nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. W roku 1905 postanowiono zmienić nazwę miasteczka z Bagni di Montecatini (kąpielisko) na Montecatini Terme (spa). W takim miejscu wypadało bywać, stąd trafił tu także słynny kompozytor Giuseppe Verdi.

Jego zdjęcie znajdziemy obecnie w kilku miejscach, powiększone do naturalnych rozmiarów postaci, abyśmy i my mogli się uwiecznić ze słynnym kompozytorem. Miasteczkiem zachwycili się także Gianni Versace i Christian Dior, bywały tu królowa Małgorzata, Audrey Hepburn i Ingrid Bergman.

Miejscem, gdzie spotkamy wszystkie te sławy jest „Aleja Sław” przy promenadzie Viale Verdi. W chodniku umieszczono tabliczki przypominające o wszystkich znanych osobistościach związanych z Montecatini. Mimo upływu lat to malownicze miasteczko zachowało swój charakter miejsca pełnego zieleni i zabytków. Na tyle niedużego, by można je zwiedzić w jeden dzień i wyjechać z poczuciem, że widzieliśmy wszystko, co najważniejsze. Jego urodę i znaczenie docenił też Komitet UNESCO, bo od 2014 r. miasteczko jest wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO jako słynny europejski kurort. Jest ono też doskonałym przykładem fenomenu kulturowego i społecznego, jakim były wyjazdy do wód od czasów Oświecenia aż do początku XX w.

Aby nasza wizyta była kompletna, trzeba jednak udać się do Montecatini Alto

Przypominające twierdzę na szczycie góry, było nazywane przez mieszkańców nizin „Zamkiem”. Nazwa o tyle uzasadniona, że przez wieki było to miejsce obronne i trudne do zdobycia, o czym wciąż przypominają warowne mury. Budowano je od XI wieku, dziś jednak służą jedynie jako pamiątka po dawnych czasach. Najwytrwalsi wciąż wędrują do Zamku na piechotę (co trwa ok. pół godziny), najodważniejsi wyruszają rowerem, ale większość turystów wybiera dojazd samochodem lub stuletnią kolejką, jedną z najstarszych w Europie.

Na miejscu czeka... jedna uliczka, przy której zobaczymy najważniejszy zabytek: kościół Santa Maria a Ripa. Wcześniej czy później dojdziemy też do głównego placyku, przy którym toczy się życie. Za dnia przemierzają go grupy turystów, wieczorami stoliki wystawione na ulice zapełniają się tłumem. To najmilsza pora dnia – spotkań, odpoczynku, zabawy.

I choć mieszkańcy bywają zmęczeni wielojęzycznym gwarem, to czują dumę, że ich maleńki Zamek stał się tak sławny. Nic dziwnego, każdy chce choć przez chwilę dotknąć legendy i być w jednym z najmodniejszych oraz najstarszych kurortów Europy.

Informacje praktyczne

Ile to kosztuje: Przejazd kolejką w dwie strony 7 euro, w jedną stronę 4 euro (dorośli), dla dzieci i grup są zniżki. Za pożywne danie obiadowe zapłacimy od około 10 euro, pizza – 7 euro, kawa cappuccino – 2 euro.

Noclegi zaczynają się od niewiele ponad 100 zł. za pokój dwuosobowy (booking.com). Zorganizowana wycieczka z Polski do źródeł (9 dni, autokarem, zwiedzanie atrakcji w okolicy Montecatini) kosztuje około 1500 zł (Itaka).

Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.