Reklama
  • Środa, 16 listopada 2016 (08:05)

    Rumuńska Bukowina. W krainie malowniczych gór i kościołów

To jeden z najpiękniejszych regionów Rumunii. Jego nazwa pochodzi od porastających go lasów bukowych. Warto tu przyjechać, bo można poczuć się jak w domu. Głównie za sprawą polskich górali czadeckich, którzy w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się na tych terenach ponad 200 lat temu.

Reklama

W okręgu Suczawa znajdują się trzy miejscowości, w których Polacy stanowią większość. To Nowy Sołoniec, Pojana Mikuli i Plesza. Odwiedzający je turyści mogą zamieszkać w Domach Polskich albo w prywatnych kwaterach. Atrakcją jest serwowana przez gospodarzy zdrowa żywność, która wybornie smakuje. To też doskonałe miejsce, z którego można wyruszyć na zwiedzanie Bukowiny.

A do obejrzenia jest wiele prawdziwych skarbów, np. historyczna kraina Maramuresz. Znajdujące się w niej wioski i miasteczka są żywym skansenem. Drewniane domy z ogromnymi bramami, rzeźbionymi przez lokalnych artystów, czy strzeliste wieże kościołów i cerkwi robią ogromne wrażenie. W ich wnętrzach można zaś podziwiać monumentalne średniowieczne freski pokrywające ściany. A wszystko otacza bajkowa przyroda i szczyty malowniczych Karpat Marmaroskich.

Z kolei w miejscowości Săpânța znajduje się sławny na cały świat wesoły cmentarz. Kolorowe pomniki z drewna sprawiają, że śmierć nie wydaje się aż tak straszna. Z nagrobków można się też dowiedzieć, jakie zabawne upodobania mieli za życia ich właściciele, a także jak rozstali się ze światem.

W każdym miasteczku czy osadzie w Bukowinie powitają nas gościnni mieszkańcy, którzy nawet na co dzień ubierają się w tradycyjne stroje. I wcale się tego nie wstydzą, wręcz przeciwnie, dla kobiet, mężczyzn i dzieci to powód do dumy.

Atrakcje Bukowiny

Jedną z największych atrakcji Bukowiny, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jest jazda stuletnią wąskotorową ciuchcią Mocâniţâ. Kolejka wyjeżdża z miejscowości Vișeu de Sus, przekracza Bramę Gór Marmaroskich i rusza w niesamowitą podróż doliną rzeki Vaser. Wyprawa zajmuje cały dzień, ale pociąg jedzie przez tereny, do których nie można dotrzeć samochodem.

Jak dojechać

Z Polski na Bukowinę najlepiej pojechać samochodem, np. przez Słowację. Granicę przekraczamy w miejscowości Barwinek i kierujemy się na Węgry, by dotrzeć do przejścia granicznego Satu Mare. Tu zaczyna się dzisiejsza Rumunia. Z Polski kursują również autobusy do ukraińskiej miejscowości Czerniowce, z której jest już tylko 100 km do Suczawy w Rumunii.

Bukowinę można też zwiedzać rodzinnie na rowerach – to coraz popularniejsza forma poznawania atrakcji regionu. W Polsce niektóre biura podróży organizują już wycieczki rowerowe po krainie porośniętej bukami.

Zobacz również

  • Wydaje się, że słońce świeci tu inaczej. Intensywność barw, jasność są inne niż wszędzie. Łatwo zrozumieć więc fascynację wielkich malarzy impresjonistów, którzy pokochali te okolice. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.