Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (13:00)

    Pompeje. Muzeum spod popiołu

Doskonale zachowane ruiny miasta otwierają przed nami wrota starożytnej historii.

Reklama

Zniszczone w pierwszym wieku naszej ery przez potężną erupcję Wezuwiusza Pompeje są archeologicznym ewenementem. Właśnie dlatego, że to popiół wulkanu „zgasił” miasto, utrwalił budowle i przedmioty. Dziś możemy je zobaczyć.

Zwykłe domy są niezwykłe

Pompeje to miasto muzeum, którego zwiedzanie zazwyczaj zaczyna się od jednej z miejskich bram – Porta Marina. Już sama ulica, którą zmierzamy na Forum, jest oryginalnym dziełem Rzymian.

W północnej części placu znajduje się Świątynia Jowisza, która zachwyca kolumnadą i monumentalnym cokołem. Na południu Forum możemy podziwiać pozostałości po budynku Władz Miejskich, a zachodnią część zajmują Comitium (ówczesny budynek wyborczy), budynek Eumachii, gdzie gromadzili się miejscowi rzemieślnicy, Świątynia Wespazjana, Świątynia Larów oraz Macellum – hala targowa.

Z kolei we wschodniej stronie Forum króluje Świątynia Apollina, gdzie zachowały się wykonane z brązu dwa posągi – Apollina i Diany.

Godne uwagi są termy miejskie. Można w nich zobaczyć, jak rzymscy architekci projektowali szatnie, baseny kąpielowe oraz sale ogrzewane gorącym powietrzem. Nawet zwykłe domy mieszkalne są niezwykłe. Do najciekawszych należy Dom Fauna – jeden z większych w mieście.

Charakteryzuje się piękną architekturą. Natomiast w Domu Wettiuszów zachowały się piękne malowidła ścienne, detale i ozdoby oraz atrium – reprezentacyjna sala z basenem. W Antiquarium, czyli muzeum, eksponowane są przedmioty codziennego użytku, fragmenty budynków i świątyń zniszczonych przez wulkan. Ogromne wrażenie robią odlewy gipsowe ofiar kataklizmu.

Koniecznie trzeba wejść na teren pompejskiego Amfiteatru, który mógł pomieścić nawet 20 tys. osób. Odbywały się tam igrzyska sportowe oraz walki gladiatorów. Równie ciekawy jest Teatr Wielki wybudowany w II w p.n.e. Mieścił aż 5 tysięcy widzów.

Z Pompejów jest tylko „krok” do Wezuwiusza, na szczyt prowadzi trasa wycieczkowa. To jedyny aktywny wulkan na kontynencie. Podejście zajmuje ok. 30 minut. Należy pamiętać, że temperatura na wysokości znacznie spada, a wiatr znacznie się wzmaga, należy zabrać ze sobą ciepłą kurtkę lub polar.

Informacje

Do Pompejów najlepiej jest dostać się z Neapolu pociągami podmiejskimi o nazwie Circumvesuviana. Odjeżdżają średnio co pół godziny z dworca głównego przy Piazza Garibaldi. Pompejański Park Archeologiczny czynny jest codziennie od godz. 8.30 do 19.30. Zaś od listopada do 31 marca do 17.00. Bilet kosztuje 11 euro.

24 sierpnia 79 r. Wezuwiusz zniszczył nie tylko Pompeje, ale i Herkulanum, i Stabie. Od roku 1944 wulkan drzemie w spokoju.

Pompeje to miasto muzeum. A ulice są jak korytarze, którymi kiedyś przechadzali się starożytni Rzymianie.

W czasie wycieczki warto podziwiać także ogrody. Kwitnące krzewy, palmy oraz przystrzyżone bukszpany i ligustry

Amfiteatr w Pompejach przeszedł do historii w czasie igrzysk w 59 roku, jako miejsce kłótni i krwawych zamieszek między kibicami. Karą za nie był dziesięcioletni zakaz organizacji zawodów.

W Pompejach znajdziemy wiele przedmiotów codziennego użytku.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • To senne dziś turystyczne miasteczko, położone zaledwie 35 km od Budapesztu, miało bardzo burzliwą historię. W czasach Imperium Rzymskiego pełniło rolę pogranicznej fortecy na skalnym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.