Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (13:05)

    Óbidos. Co warto zobaczyć?

Óbidos to prawdziwa idylla miłośników literatury, a także przystań pisarzy

Óbidos to, skryte za murami, malownicze miasteczko: plątanina brukowanych, wąskich uliczek z rzędami białych domków ozdobionych kwiatami i kolorowym obramowaniem okien i drzwi. W Óbidos można wybrać się na „spacer w chmurach” – ponad dachami budynków, czyli na wycieczkę koroną murów obronnych. To wyzwanie dla odważnych, bo przejście wzdłuż blanek nie ma zabezpieczeń.

Skarb królowych

Reklama

Miasteczko przez setki lat było prezentem ślubnym – kolejni królowie ofiarowywali je ukochanym żonom. A królowe swój najdroższy skarb dopieszczały, pieczołowicie dbając o jego rozwój i czyniąc je architektoniczną perłą Portugalii. Po raz pierwszy Óbidos stało się podarunkiem pod koniec XIII w. Król Dionizy I ofiarował je swojej wybrance Elżbiecie Aragońskiej.

Siedzibą królowych był wspaniały zamek zbudowany na skale w najwyższej części miasta. W surowej średniowiecznej budowli można znaleźć nowsze elementy, dodawane przez kolejne królowe, jak np. przepiękne okna w stylu manuelińskim z czasów odkryć geograficznych. Teraz zamek należy do sieci luksusowych, niegdyś państwowych historycznych hoteli, które określa się mianem pousada.

Księgarnia tu i tam...

Od kilku lat Óbidos zyskało miano miasta literatury. Tutaj księgarni jest równie dużo, co kawiarenek czy sklepików z pamiątkami. Wśród kilkunastu domów książki największe zdziwienie może wzbudzić ten zlokalizowany na dawnym targu spożywczym. Regały z literaturą stoją tu pośród warzyw i owoców z ekologicznych gospodarstw. Jest też księgarnia w kościele św. Jakuba pod zamkiem i w dawnym składzie wina przed bramą miejską Porta da Vila.

W miasteczku słowa pisanego nie mogło zabraknąć takiej wspaniałości, jak hotel literacki. Zgromadzono w nim 50 000 książek, z których znaczna część wypełnia regały na korytarzach, w restauracji i recepcji. Tutaj książki są też na wyposażeniu każdego pokoju. W mieście odbywają się spotkania z pisarzami i imprezy inspirowane literaturą. W 2015 r. odbył się pierwszy Festiwal Literacki Fólio, który ma stać się dorocznym świętem książki i ukoronowaniem cyklu spotkań z literaturą i jej twórcami. W tym roku gościem honorowym będzie laureat nagrody Nobla, irański pisarz Salman Rushdie.

Przydatne info

Przelot na trasie Warszawa – Lizbona – Warszawa tanimi liniami to koszt około 600 zł. Z lotniska w Lizbonie do Óbidos najlepiej dojechać metrem (linia czerwona do stacji Saldanha i linia żółta do stacji Campo Grande), a stamtąd autobusem.

Festiwal Literacki „Folio” rozpoczyna się 22 września i będzie trwać do 2 października. Wpisuje się w listę imprez odbywających się w mieście, jak Festyn Średniowieczny w czasie letnich weekendów czy jesienny Festiwal Czekolady.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.