Reklama
  • Piątek, 29 stycznia 2016 (15:00)

    Narciarska Słowacja

Słowackie Tatry to nie tylko narty, ale też relaks w basenach termalnych, np. w AquaCity Poprad

Blisko, pięknie, i w dodatku dobrze skomunikowane. Takie są słowackie Tatry, które zimą odwiedza wielu turystów z Polski.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie

Reklama

Polskich turystów nie trzeba przekonywać, że Tatry są piękne o każdej porze roku. Ich majestat można jednak najbardziej docenić zimą, kiedy ośnieżone szczyty w blasku słońca wręcz oszałamiają swoim pięknem. Nic więc dziwnego, że zarówno Tatry Wysokie, jak i Tatry Niskie z legendarnym wśród polskich narciarzy ośrodkiem Jasna przyciągają tysiące miłośników białego szaleństwa.

W nadchodzącym sezonie nasi południowi sąsiedzi przygotowali dla narciarzy 940 wyciągów oraz 72 kolejki liniowe. Ponad sto słowackich ośrodków zimowych dysponuje naśnieżanymi trasami o łącznej długości ponad 220 km. A ceny dziennych karnetów kształtują się od 15 do 37 euro.

Największym i najlepszym słowackim ośrodkiem jest Jasna Niskie Tatry ze znanym szczytem Chopok. Tutaj na narciarzy i snowboardzistów czeka 45 km tras zjazdowych. A nowoczesny system naśnieżania gwarantuje śnieg przez pięć miesięcy w roku.

W tym sezonie ośrodek szykuje się na wyjątkowe wydarzenie

W dniach 5-6 marca odbędzie się tu Puchar Świata w narciarstwie alpejskim kobiet. Na stokach Chopoku odbędą się zawody w slalomie i slalomie gigancie. Kto chce zobaczyć sławy alpejskiego narciarstwa kobiet, nie powinien przegapić takiej okazji.

Inny z ośrodków, Tatrzańska Łomnica w Wysokich Tatrach, kusi narciarzy nowoczesną infrastrukturą oraz najdłuższą nartostradą o długości 6,5 km. Turyści, którzy jednak od nart wolą inne atrakcje, też nie powinni się nudzić. W końcu Słowacja znana jest z basenów termalnych. Dlatego w Popradzie warto odwiedzić AquaCity. W Liptowskim Mikulaszu znajduje się za to aquapark Tatralandia. Kąpiel w ciepłej wodzie, gdy temperatura powietrza jest poniżej zera, to naprawdę niezapomniana atrakcja.

Ci, których interesuje historia, polecamy odwiedzenie starej części Popradu - Spiskiej Soboty. Kilka lat temu ta część miasta została pieczołowicie odrestaurowana, a jej ozdobą jest wrzecionowaty rynek oraz kościół św. Jana z połowy XIII wieku, otoczony mieszczańskimi domami.

Auto można zostawić w domu

By dojechać w słowackie Tatry, wcale nie trzeba wyruszać własnym autem. W tym roku z Warszawy dwa razy w tygodniu będą latały samoloty do Popradu. Narciarze na pokładzie są zawsze mile widziani. Dodatkowo z Warszawy, Krakowa i Zakopanego w weekendy będzie jeździł do Tatrzańskiej Łomnicy i Tatralandii PKS Polonus.

W słowackich Tatrach bez problemu znajdziemy nocleg na każdą kieszeń. Przenocować można zarówno w rodzinnych pensjonatach, motelach, jak i hotelach. Słowacja słynie z jaskiń. Dwadzieścia jeden z nich jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wśród nich Demianowska Jaskinia Lodowa (Niskie Tatry). Więcej info na www.slovakia.travel

MJ

Życie na gorąco
Więcej na temat:Tatry | "Tatry" | Tatry Wysokie | prad | Jasna | Jaskinia | auto | jaskinia

Zobacz również

  • Zadziwiające miasto, gdzie podczas jednego spaceru można przejść przez trzy państwa: Szwajcarię, Francję i Niemcy. Miasto inne, co podkreśla w swoim motto: Bazylea działa inaczej. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.