Reklama
  • Piątek, 7 października 2016 (14:01)

    Lucerna - prawdopodobnie najpiękniejsze miasto w Szwajcarii

W Szwajcarii zabytki przeglądają się w wodzie, lew płacze. A na wszystko spogląda groźny Pilatus.

Reklama

To miasto zachwyca położeniem, urokliwą zabudową i architektoniczną fantazją! I nic dziwnego, wszak zgodnie z legendą sam anioł wskazał wędrującym osadnikom miejsce nad zatoką zachodniego krańca Jeziora Czterech Kantonów jako to, gdzie należy się zatrzymać.

Wizytówką Lucerny jest kryty most przerzucony ukośnie nad rzeką Reuss. Zwiedzanie zacznij właśnie od niego. Kapellbrücke to najstarszy drewniany most w Europie (z 1365 r.). Widziany z góry przypomina rozciągniętą literę „Z” – ten kształt wynikł z dostosowania konstrukcji do bagnistego podłoża. W przytulonej do mostu, wyrastającej z wody, kamiennej, ośmiokątnej wieży, dawniej mieściło się więzienie, a dziś archiwum.

Nieopodal, w pobliżu ratusza, w zabytkowej kamienicy Ann Rhyn House mieści się Muzeum Picassa. Koniecznie obejrzyj zgromadzone w nim obrazy i grafiki, a także prawie 200 fotografii dokumentujących 17 lat życia malarza.

Następnie wybierz się na spacer po murach obronnych z dziewięcioma basztami. Na jednej z nich (Männliturm) znajduje się punkt widokowy.

Ulica biegnąca wzdłuż murów doprowadzi Cię do Löwenstrasse i Löwenplatz. Tu, jak pisał Mark Twain, znajduje się „najsmutniejszy i najbardziej poruszający kamień na świecie” – wykuty w litej skale przebity włócznią lew. Rzeźba upamiętnia 1110 szwajcarskich gwardzistów poległych i zamordowanych podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Nad lwem wykuto sentencję po łacinie: Helvetiorum fidei ac virtuti – szwajcarskiej wierności i odwadze.

Jeśli czas Ci pozwoli, zajrzyj do Ogrodu Lodowcowego

To wyjątkowe miejsce, geologiczna pamiątka po przejściu lodowca. Zobaczysz skalne studnie o średnicy dochodzącej do 10 m, nazywane „garnkami olbrzymów”. Z ogrodem sąsiaduje labirynt Alhambra, gdzie system 90 luster utrudnia odnalezienie właściwej drogi. Lucerna nie zawiedzie też miłośników muzyki klasycznej.

Co roku w mieście odbywa się Lucerne Festival, który każdego lata uświetniają najwybitniejsi wykonawcy. Będąc w Lucernie, zaplanuj też dzień na rejs po Jeziorze Czterech Kantonów. Możesz wykupić krótki kurs lub wybrać się do urokliwego uzdrowiska Weggis, a stamtąd kolejką linową na górę Rigi, nazywaną Królową Gór.

Widok z jej szczytu zapiera dech. Jeżeli nie boisz się legend, spróbuj zdobyć Przeklętą Górę. Według podań zamieszkują ją smoki, a w jednym z niedostępnych jeziorek w masywie Pilatusa uwięziony został duch Poncjusza Piłata, który za zakłócenie spokoju mści się burzami i śnieżnymi nawałnicami.

Prócz szlaków pieszych na szczyt można dostać się kolejką zębatą oraz linową. Warto by zobaczyć panoramę na Alpy i Lucernę. Po powrocie do miasta, usiądź w jednej z restauracji i zamów fondue, przygotowane z gorącego sera i białego wina, będące szwajcarską potrawą narodową.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.