Reklama
  • Środa, 3 lutego 2016 (13:05)

    Jak karnawał, to tylko w Wenecji

Sceneria jak z filmu i darmowe atrakcje dla uczestników zabawy. Do Wenecji trzeba przyjechać... choć raz w życiu.

Reklama

Miasto na wodzie przez cały rok kusi atrakcjami. Jednak w karnawale staje się jeszcze bardziej wyjątkowe. Jego uliczki zapełniają się przebierańcami w maskch. Na głównych placach odbywają się parady, spektakle i pokazy sztucznych ogni. Warto to wszystko zobaczyć na własne oczy! Tym bardziej, że taki wyjazd wcale nie musi być kosztowny – można znaleźć niedrogi dojazd i hotel za mniej niż 400 zł (za 3 dni)!

Zabawa pod gołym niebem

Wenecki karnawał tradycyjnie zaczyna się na dwa tygodnie przed środą popielcową. W tym roku rusza 23 stycznia, a kończy się 9 lutego. Uliczną zabawę rozpoczyna widowiskowe show na wodzie. Potem zabawa przenosi się na słynny Plac św. Marka. To tutaj każdego dnia gromadzi się najwięcej uczestników zabawy. Wśród nich swój talent prezentują tancerze i akrobaci.

Jedną z dorocznych tradycji karnawału jest Festa delle Marie, czyli święto Marii. Wówczas przez miasto przechodzi korowód z dwunastoma pięknymi pannami, ubranymi w tradycyjne weneckie stroje. Jedna z nich w ostatnim dniu zabawy jest wybierana królową karnawału, czyli Maria del carnevale.

Uliczna feta trwa też w innych częściach miasta. Na terenie Arsenału, czyli dawnych stoczni Republiki Wenecji, odbywają się pokazy fajerwerków i występy teatrów ulicznych. Imprezie towarzyszą darmowe degustacje, podczas których można spróbować miejscowych specjałów. Cały program tegorocznego karnawału można znaleźć na stronie: www.carnevale.venezia.it.

Ostatnego dnia zabawy warto znów wrócić na Plac św. Marka. To tam odbywają się słynne loty orłów, aniołów oraz skrzydlatego lwa – symbolu Wenecji. Podczas widowiska postacie, niczym cyrkowcy, przemieszczają się na linach nad głowami turystów. Jako ostatni efektowny lot z dzwonnicy Bazyliki św. Marka wykonuje lew, który obwieszcza zakończenie karnawału.

Wita go chór wraz z dwunastoma pięknymi Mariami (chwilę później jedna z nich oficjalnie zostaje obwołana królową karnawału). Przed północą niebo nad miastem rozświetla ostatni pokaz sztucznych ogni. Kanałem Grande przepływają gondolierzy trzymający w dłoniach pochodnie. Bicie dzwonów ogłasza koniec zabawy – wtedy też zebrani na ulicach zdejmują maski.

Tajemnicze maski i piękne kostiumy

Nieodłącznym elementem weneckiego karnawału są bardzo bogato zdobione maski. Najczęściej wykonane z gipsu i papieru, misternie malowane i złocone, udekorowane koronkami, piórami i kryształkami. W dawnych czasach maski miały skrywać tożsamość i pochodzenie uczestników zabawy – w karnawale mogli brać udział wszyscy i bogaci i biedni Wenecjanie.

Tradycja zakładania masek i fantazyjnych strojów przetrwała do dziś. W karnawale codzienie na Placu św. Marka odbywa się konkurs na najpiękniejszą maskę – wtedy można podziwiać fantazję ich twórców!

Kilka wskazówek dla turystów

Przyjezdni, którzy po raz pierwszy odwiedzają Wenecję muszą pamiętać, że miasto to jest niezwykłe z kilku powodów. Słynie nie tylko z setek kanałów, które zastępują ulice. Dla pieszego jest labiryntem z mnóstwem ślepych uliczek, które dobiegają do kanałów, ale nie łączą się ze sobą. Na drugi brzeg miasta można przejść tylko dwoma mostami. Dlatego wędrując po Wenecji koniecznie trzeba zabrać ze sobą plan miasta.

Aby wycieczka nie zrujnowała naszych kieszeni, warto wiedzieć, że kawa wypita przy kawiarnianym stoliku może nas kosztować nawet 10 razy więcej niż ta zamówiona przy barze! A restauracje i kawiarnie znajdujące się przy głównych szlakach turystycznych są o wiele droższe niż knajpki schowane w bocznych uliczkach.

Trzeba też pamiętać, że na weneckiej starówce nie można przysiadać, aby zjeść kanapkę (zabrania tego lokalne prawo). Za to w większości miejsc publicznych można napić się bezpłatnie wody ze źródełka. Jak widać, miasto ma swoje kaprysy, ale mimo wszystko jest przyjazne turystom i warto je odwiedzić, szczególnie w karnawale!

Gdzie szukać okazji

✻ NIEDROGI DOJAZD – bezpośrednie loty do Wenecji w dobrej cenie oferują tanie linie lotnicze, np. Wizz Air i Ryanair (promocje można znaleźć m.in. na: fly4free.pl lub latamy.pl). Warto sprawdzić też połączenia z przesiadką – loty z Pragi do Wenecji często można upolować za mniej niż 70 zł.

✻ TANI NOCLEG – hoteli i hosteli warto szukać nie tylko w samej Wenecji, ale także w sąsiednim Mestre. Korzystne cenowo są też prywatne kwatery we Włoszech znane jako B&B (bed & brekfast). Różne oferty znajdują się na: booking.com, hostelbookers.com, budgetplaces.com/pl.

✻ WYJAZD ZORGANIZOWANY – biura podróży oferują też kilkudniowe wycieczki w niewygórowanej cenie. To idealna opcja dla tych, którzy nie znają dobrze języka i lepiej czują się mając opiekę pilota. Oferty można znaleźć np. na: fostertravel.pl.

Świat kobiety
Więcej na temat:plac | Maria | Maria | Marie | Wenecja | Wenecja | miasto | dojazd

Zobacz również

  • To senne dziś turystyczne miasteczko, położone zaledwie 35 km od Budapesztu, miało bardzo burzliwą historię. W czasach Imperium Rzymskiego pełniło rolę pogranicznej fortecy na skalnym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.