Reklama
  • Czwartek, 22 września 2016 (15:00)

    Chorwacja. Co warto zobaczyć?

W głębi Chorwacji czekają wspaniałe zabytki i piękna przyroda. To idealne, bardzo bezpieczne miejsce na przystanek w drodze nad morze, wciąż czekający na odkrycie przez turystów.

Reklama

Najsłynniejsza rzeka Europy w Chorwacji przybiera kolor głębokiej zieleni, wiodąc przez trzy regiony: Baranję, Slawonię i Srijem. To właśnie tu znajdziemy urokliwe zakątki i fascynujące tradycje. Takie jak choćby Ljelje wywodzące się z czasów okrutnych tureckich podbojów tych ziem.

Gdy w malutkiej wiosce Gorjani Turcy uwięzili wszystkich mężczyzn, kobiety postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Założyły barwne stroje, wzięły w dłonie sierpy i robiąc okropny hałas ruszyły ku obozowi. Turcy byli przekonani, że nadciąga armia duchów więc uciekli z krzykiem, a kobietom udało się uwolnić bliskich.

Na pamiątkę wydarzenia co roku w Zielone Świątki przez Gorjani wędruje pochód Królów i Królowych, gdzie wszystkie role odgrywają kobiety.

Tę unikalną tradycję wpisano na Listę Nie- materialnego Dziedzictwa UNESCO! Równie ciekawie prezentuje się miasto Osijek. Sercem starówki jest barokowa twierdza (Tvrda), którą dziś upodobały sobie artystyczne dusze. W dawnych koszarach znajdziemy pełno stylowych knajpek. Życie toczy się tutaj do późnej nocy.

Do nowszej części miasta warto przespacerować się naddunajską promenadą i ulicą Europejską, gdzie zobaczymy imponujące secesyjne kamienice pamiętające czasy monarchii austro-węgierskiej. Za to o czasach bardziej współczesnych przypomina osobliwy pomnik. Na czołg wjeżdża czerwona zastava, choć w rzeczywistości to czołg zmiażdżył auto.

Stało się to jednym z zapalników wojny domowej w Jugosławii

Jej ślady odnajdziemy w Vukovarze, zniszczonym podczas walk w 1991 roku. Najbardziej wymowną pozostałością tamtych czasów jest rozstrzelana wieża ciśnień, będąca jednym z symboli miasta. Ale znajdziemy tu też inne symbole: jak choćby pieczołowicie odrestaurowany prześliczny pałac Eltz, w którym mieści się obecnie muzeum miasta.

Moja przewodniczka, o uroczym imieniu Jasna, oprowadza mnie po ekspozycji w jego wnętrzach.

Z tarasu widokowego pałacu mogę podziwiać panoramę rzeki i różane klomby. Jednak największy skarb czeka w pobliskim Vucedolu. To tu odnaleziono gliniane naczynie w kształcie gołębicy pochodzące sprzed ponad 4 tysięcy lat!

W Muzeum Kultury Vucedolskiej mogę na własne oczy przekonać się, że dawni mieszkańcy tych ziem byli utalentowanymi rzemieślnikami, a wzory ich tkanin i naczyń mogłyby zainspirować niejednego projektanta!

Nowoczesne muzeum zaprasza na fascynujące spotkanie z przeszłością

Nic dziwnego, że trafiło na listę miejsc obowiązkowych do odwiedzenia w głębi kraju. Równie ciekawy jest Ilok – najdalej na wschód wysunięte miasto Chorwacji. Tutejsza starówka na wzgórzu opasana jest warownymi średniowiecznymi murami niczym miniaturowe Carcassonne.

Włoscy książęta Odescalchi zbudowali tu imponujący pałac i przylegającą do niego Starą Piwnicę. I to właśnie Stari Podrum przyciąga miłośników wina z całego świata. W ogromnych beczkach przechowywany jest między innymi traminac, z którego słynie ten region.

Zwiedzanie z degustacją to obowiązkowy punkt programu turystów! By zobaczyć malowniczą panoramę miasteczka, jadę do położonego na wzgórzu Principovac. Ze stylowej restauracji w dawnej letniej rezydencji książąt roztacza się wspaniały widok.

Na jednym z pobliskich wzgórz był domek, w którym w 1952 roku Tito wziął potajemnie ślub z Jovanką. Wprowadziło to w konsternację służby wywiadowcze, gdy sprawa wyszła na jaw... pół roku później. Dziś w tym miejscu po horyzont rosną winogrona...

Wieczorem najlepiej udać się do restauracji Hotel Dunav położonej nad samym Dunajem. Gdy słońce barwi chmury złotem i czerwienią, a światła wydobywają z mroku stare miasto na wzgórzu, dzieło ludzi i natury tworzy harmonijną całość. By ją podziwiać, wystarczy delektować się chwilą, najlepiej z kieliszkiem wybornego traminacu...

Anna Olej-Kobus

Informacje:

Ile to kosztuje: Koszt dojazdu samochodem w obie strony z opłatami to ok. 1200 zł.

Nocleg w hostelu Maximilian w Osijeku na terenie twierdzy: 210 zł za dwójkę ze śniadaniem.

Danie obiadowe w kultowej restauracji „Kod Ruże” (Osjek, Tvrda) 18-40 zł (w weekendy konieczna rezerwacja!).

Kieliszek wina w knajpce – 6-30 zł. Bilet do parku Kopacki Rit – 48 zł (w cenie muzeum, spacer pomostami, rejs łodzią i przewodnik).

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Czwarte miasto Węgier to świetny cel krótkiego wypadu. Z Krakowa można tam dojechać w 5 godzin. Na miejscu czeka mnóstwo atrakcji oraz pyszna i tania madziarska kuchnia. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.